TOP příspěvky

Prestížny audítor zaradil WEXO medzi TOP10% projektov
WEXO

Prestížny audítor zaradil WEXO medzi TOP10% projektov

Vstup na centralizovanú burzu je spolu s výborným výsledkom auditu a 8. miestom spomedzi platobných projektov, skve...

Čtěte více
Wexo Points: Nájdite miesta, kde sa dá platiť Bitcoinom (App Update)
BITCOIN (BTC) CRYPTOCURRENCY WEXO

Wexo Points: Nájdite miesta, kde sa dá platiť Bitcoinom (App Up...

Vyhľadajte vo Vašom okolí podnikateľov, ktorí akceptujú platbu Bitcoinom

Čtěte více
Wexo Meetup Košice už 29. júna (pozvánka)
WEXO

Wexo Meetup Košice už 29. júna (pozvánka)

Sobota plná noviniek a inovácii tentokrát v metropole východu!

Čtěte více

V nedávnom článku sme sa v našom blogu venovali podstate fungovania a základnej funkcionalite smart kontraktov v blockchainovej sieti. Kým sa však stanú smart kontrakty nástrojom na revolučnú zmenu v mnohých odvetviach, pozrite sa s nami na zaujímavé blockchainy a ich odlišnosti.

Prvé bolo Ethereum

Inteligentné zmluvy spopularizoval predovšetkým Ethereum. Možnosti druhého najväčšieho blockchainu viedli k vzniku množstva decentralizovaných aplikácií DApps či nezameniteľných tokenov NFT s najrôznejším príkladom využitia.

Blockchainová sieť Etherea bola vytvorená práve s týmto cieľom. Na rozdiel od väčšiny blockchainových sietí, ktoré sú opisované ako distribuovaná účtovná kniha, Ethereum sa považuje za distribuovaný stavový stroj.

Sieť Etherea je momentálne veľmi preťažená, vyžaduje vysoké poplatky za transakcie a problémom je tiež nedokonalá kompatibilita s inými blockchainami. Tieto nedostatky sa snažia vyriešiť nové platformy.

Nové projekty s veľkým potenciálom

Sieť Cardano chce konkurovať konvenčným platobným systémom a ako platforma sa má využívať na rýchle mikroplatby s nízkymi poplatkami. Cardano sa pritom ťaží pomocou spôsobu Proof of Stake, ktorý je energeticky úspornejší ako Proof of Work. Podrobnejšie informácie nájdete v článku: Blockchain Cardano

Doménou blockchainovej platformy NEO má byť jednoduché používanie. Na jej sieti funguje okrem kryptomeny s rovnakým názvom NEO aj napríklad token GAS. NEO sa tiež ťaží úspornejšou technológiou Proof of Stake.

Stellar má verejný blockchain a na rozdiel od Etherey sa tu nepoužíva žiadny špecifický jazyk na kryptovanie inteligentných kontraktov.

Prepojenie jednotlivých blockchainov rieši Polkadot (DOT) , ktorého vývojári plánujú prepojiť aj orákulá, identity, IoT, DeFi. Zaujímavosťou Polkadotu je, že transakcie realizuje vo svojom parachaine, teda mimo blockchainu.

Solana (SOL) je na bloku momentálne najrýchlejšia kryptomena s rýchlosťou 50 000 transakcií za sekundu. Len na porovnanie, Ethereum zvláda 15 – 45 transakcií za sekundu, pričom poplatok za transakciu je v prípade Solany len niekoľko zlomkov centu. Solana má aktuálne na konte asi 400 projektov, ktoré bežia na jej ekosystéme. Medzi najznámejšie patrí stablecoin USDC. Podrobne sme sa sieti Solana venovali v článku Solana: Konkurencia Etherea.

Podobne ako iné smart kontrakt blockchainy, aj Alogorand (ALO) sľubuje lepšiu rýchlosť, bezpečnosť a škálovateľnosť. Za týmto projektom stojí profesor MiT, ktorý chce, aby smart kontrakty boli dostupnejšie, a preto sú v Alogorande dostupné pre vývojárov viaceré programovacie jazyky.

Investovanie do smart kontrakt platforiem

Kryptomeny podporujúce smart kontrakty a investovanie do nich je vzrušujúca oblasť. Nejde totiž iba o digitálnu menu ako takú. Je totiž dobrá šanca, že takáto blockchainová platforma nielenže dlhodobo prežije, ale pravdepodobne bude s pribúdajúcimi projektami stúpať aj jej hodnota.

Aplikácia na kryptomeny Wexo obsahuje najlepšie kryptomeny podporujúce smart kontrakty. Podpora ďalších takýchto kryptomien vo Wexo peňaženke na kryptomeny bude čoskoro rozšírená o ďalšie kľúčové projekty z tejto oblasti.

Prečítajte si tiež: Smart kontrakty: Dokonalý nástroj na evolúciu sveta?