PRESS NEWS

Prezidentka Čaputová a nová éra kryptomien na Slovensku

CRYPTOCURRENCY
Prezidentka Čaputová a nová éra kryptomien na Slovensku

TOP příspěvky

WEXO na konferencii o kryptomenách v srdci Slovenska predstavilo novú aplikáciu
COLD STORAGE/COLD WALLET CRYPTOCURRENCY CRYPTOCURRENCY ADDRESS PAPER WALLET WALLET SOFTWARE WALLET TOKEN

WEXO na konferencii o kryptomenách v srdci Slovenska predstavil...

Na konferencii pre odborníkov, fanúšikov kryptomien aj pre širokú verejnosť, ktorá sa zaujíma o kryptoaktíva, preds...

Čtěte více
Satoshi Nakamoto: Záhadný otec bitcoinu
1 SATOSHI (0.00000001 BTC) DECENTRALIZATION GENESIS BLOCK SATOSHI NAKAMOTO

Satoshi Nakamoto: Záhadný otec bitcoinu

Svet dodnes nepozná pravú identitu tvorcu bitcoinu. Kto v skutočnosti stojí za revolučnou technológiou blockchain?...

Čtěte více
NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách
DIGITAL ART NFT

NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách

Nezameniteľné tokeny, alebo NFT, zažívajú v roku 2021 absolútny boom. Viete, čo to NFT vlastne sú a prečo majú niek...

Čtěte více

Prezidentka SR - Zuzana Čaputová nedávno podpísala zmenu zákona o dani z príjmov, ktorá bude mať významný vplyv na vlastníkov kryptomien na Slovensku. Nový zákon, predložený poslancami SaS, sa snaží znížiť daňové a odvodové zaťaženie spojené s predajom virtuálnych mien.

Hlavnou novinkou je zavedenie "časového testu". Ak predáte kryptomenu, ktorú ste držali viac ako rok, vaše príjmy budú zdanené nižšou sadzbou vo výške 7%. Pri predaji kryptomien do jedného roka sa naopak príjem zahrnie do základu dane spolu s ostatnými príjmami.

Cieľom tohto návrhu je významne uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom. Súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov bolo vo výraznom rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné formy sporenia na dôchodok.

Táto novela prináša aj zmeny v zdaňovaní príjmov z ťažby alebo stakingu kryptomien. Takýto príjem sa zahrnie do základu dane až v prípade jeho predaja. Výmena jednej kryptomeny za inú, okrem stablecoinov, už nebude zdanená.

Ďalším zaujímavým bodom je, že príjem z predaja kryptomeny vymenenej za majetok alebo služby do výšky 2 400 € ročne sa nebude zdaňovať. To môže mať významný dopad na širšie prijatie a používanie kryptomien v bežnom živote.

Novela taktiež oslobodzuje fyzické osoby od povinnosti platiť odvody na zdravotné poistenie z príjmu z predaja kryptomien, pokiaľ kryptomena nebola súčasťou ich obchodného majetku.

Vďaka novele zákona o cenných papieroch sa zdvojnásobí maximálna výška prostriedkov, ktorú je možné v rámci dlhodobého investičného sporenia investovať za jeden kalendárny rok - suma sa zvyšuje z pôvodných 3 000 eur na 6 000 eur.

Zároveň novela zákona o kolektívnom investovaní rozširuje okruh investorov, ktorí môžu investovať do alternatívnych investičných fondov, a zvyšuje podiel majetku, ktorý môžu takéto fondy mať od kvalifikovaných investorov, a to z pôvodných 20 na 30 percent.

Poslanci tiež schválili zmenu týkajúcu sa tzv. charitatívnej reklamy, ktorá zvyšuje hornú hranicu príjmov z tejto reklamy z 20 000 na 30 000 eur.

Tieto zmeny ukazujú, že Slovensko je pripravené na novú éru digitálnej ekonomiky a kryptomien. Naďalej je dôležité sledovať, ako sa budú tieto zmeny prejavovať v praxi a ako ovplyvnia celkovú atmosféru okolo kryptomien v našej krajine.

Ak ešte nevlastníte žiadne kryptomeny, neváhajte to zmeniť. Stiahnite si našu aplikáciu Wexo, kde môžete rýchlo a jednoducho zakúpiť všetky populárne kryptomeny. Aplikáciu si môžete stiahnuť priamo z App Store alebo Obchodu Play. Pripojte sa k digitálnej revolúcii a zistite, ako kryptomeny môžu obohatiť vaše investičné portfólio.