PRESS NEWS

Prezidentka Čaputová a nová éra kryptomien na Slovensku

CRYPTOCURRENCY
Prezidentka Čaputová a nová éra kryptomien na Slovensku

TOP příspěvky

Prestížny audítor zaradil WEXO medzi TOP10% projektov
WEXO

Prestížny audítor zaradil WEXO medzi TOP10% projektov

Vstup na centralizovanú burzu je spolu s výborným výsledkom auditu a 8. miestom spomedzi platobných projektov, skve...

Čtěte více
Wexo Points: Nájdite miesta, kde sa dá platiť Bitcoinom (App Update)
BITCOIN (BTC) CRYPTOCURRENCY WEXO

Wexo Points: Nájdite miesta, kde sa dá platiť Bitcoinom (App Up...

Vyhľadajte vo Vašom okolí podnikateľov, ktorí akceptujú platbu Bitcoinom

Čtěte více
Wexo Meetup Košice už 29. júna (pozvánka)
WEXO

Wexo Meetup Košice už 29. júna (pozvánka)

Sobota plná noviniek a inovácii tentokrát v metropole východu!

Čtěte více

Prezidentka SR - Zuzana Čaputová nedávno podpísala zmenu zákona o dani z príjmov, ktorá bude mať významný vplyv na vlastníkov kryptomien na Slovensku. Nový zákon, predložený poslancami SaS, sa snaží znížiť daňové a odvodové zaťaženie spojené s predajom virtuálnych mien.

Hlavnou novinkou je zavedenie "časového testu". Ak predáte kryptomenu, ktorú ste držali viac ako rok, vaše príjmy budú zdanené nižšou sadzbou vo výške 7%. Pri predaji kryptomien do jedného roka sa naopak príjem zahrnie do základu dane spolu s ostatnými príjmami.

Cieľom tohto návrhu je významne uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom. Súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov bolo vo výraznom rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné formy sporenia na dôchodok.

Táto novela prináša aj zmeny v zdaňovaní príjmov z ťažby alebo stakingu kryptomien. Takýto príjem sa zahrnie do základu dane až v prípade jeho predaja. Výmena jednej kryptomeny za inú, okrem stablecoinov, už nebude zdanená.

Ďalším zaujímavým bodom je, že príjem z predaja kryptomeny vymenenej za majetok alebo služby do výšky 2 400 € ročne sa nebude zdaňovať. To môže mať významný dopad na širšie prijatie a používanie kryptomien v bežnom živote.

Novela taktiež oslobodzuje fyzické osoby od povinnosti platiť odvody na zdravotné poistenie z príjmu z predaja kryptomien, pokiaľ kryptomena nebola súčasťou ich obchodného majetku.

Vďaka novele zákona o cenných papieroch sa zdvojnásobí maximálna výška prostriedkov, ktorú je možné v rámci dlhodobého investičného sporenia investovať za jeden kalendárny rok - suma sa zvyšuje z pôvodných 3 000 eur na 6 000 eur.

Zároveň novela zákona o kolektívnom investovaní rozširuje okruh investorov, ktorí môžu investovať do alternatívnych investičných fondov, a zvyšuje podiel majetku, ktorý môžu takéto fondy mať od kvalifikovaných investorov, a to z pôvodných 20 na 30 percent.

Poslanci tiež schválili zmenu týkajúcu sa tzv. charitatívnej reklamy, ktorá zvyšuje hornú hranicu príjmov z tejto reklamy z 20 000 na 30 000 eur.

Tieto zmeny ukazujú, že Slovensko je pripravené na novú éru digitálnej ekonomiky a kryptomien. Naďalej je dôležité sledovať, ako sa budú tieto zmeny prejavovať v praxi a ako ovplyvnia celkovú atmosféru okolo kryptomien v našej krajine.

Ak ešte nevlastníte žiadne kryptomeny, neváhajte to zmeniť. Stiahnite si našu aplikáciu Wexo, kde môžete rýchlo a jednoducho zakúpiť všetky populárne kryptomeny. Aplikáciu si môžete stiahnuť priamo z App Store alebo Obchodu Play. Pripojte sa k digitálnej revolúcii a zistite, ako kryptomeny môžu obohatiť vaše investičné portfólio.