CRYPTO

Všetko, čo potrebujete vedieť o Bitcoin Halvingu


Všetko, čo potrebujete vedieť o Bitcoin Halvingu

TOP příspěvky

WEXO na konferencii o kryptomenách v srdci Slovenska predstavilo novú aplikáciu
COLD STORAGE/COLD WALLET CRYPTOCURRENCY CRYPTOCURRENCY ADDRESS PAPER WALLET WALLET SOFTWARE WALLET TOKEN

WEXO na konferencii o kryptomenách v srdci Slovenska predstavil...

Na konferencii pre odborníkov, fanúšikov kryptomien aj pre širokú verejnosť, ktorá sa zaujíma o kryptoaktíva, preds...

Čtěte více
Satoshi Nakamoto: Záhadný otec bitcoinu
1 SATOSHI (0.00000001 BTC) DECENTRALIZATION GENESIS BLOCK SATOSHI NAKAMOTO

Satoshi Nakamoto: Záhadný otec bitcoinu

Svet dodnes nepozná pravú identitu tvorcu bitcoinu. Kto v skutočnosti stojí za revolučnou technológiou blockchain?...

Čtěte více
NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách
DIGITAL ART NFT

NFT - Najvzrušujúcejšia novinka v kryptomenách

Nezameniteľné tokeny, alebo NFT, zažívajú v roku 2021 absolútny boom. Viete, čo to NFT vlastne sú a prečo majú niek...

Čtěte více

Bitcoinová sieť a ťažba bitcoinov 

Aby ste vedeli, čo je to bitcoin halving, musíte najprv trochu pochopiť, ako funguje bitcoinová sieť a ťažba. 

Bitcoinová sieť je platobná sieť typu peer-to-peer, ktorá funguje na základe kryptografického protokolu. Pozostáva zo súboru počítačov, ktoré prevádzkujú softvér bitcoinu a obsahujú čiastočnú alebo úplnú históriu transakcií vyskytujúcich sa v jeho sieti. Transakcie, ktoré používatelia posielajú a prijímajú v sieti, sa zaznamenávajú do distribuovanej verejnej databázy známej ako blockchain. Blockchain je zdieľaná databáza, ktorá ukladá dáta. Často sa nazýva aj ako digitálna účtovná kniha. Dáta v rámci blockchainu sú zabezpečené metódami šifrovania. Keď sa transakcia uskutoční na blockchaine, informácie z predchádzajúceho bloku sa skopírujú do nového bloku s novými údajmi, zašifrujú sa a transakcia je overená validátormi (ťažiarmi, z angl. minermi) v sieti. 

Ťažba bitcoinov je proces, pri ktorom ľudia používajú svoje počítače na účasť v bitcoinovej sieti ako transakčný procesor a validátor. Bitcoin používa systém proof-of-work, čo znamená, že ťažiari musia preukázať, že vynaložili úsilie na spracovanie transakcií, aby boli odmenení v hodnote istého počtu kusov danej kryptomeny. Termín „ťažba“ sa nepoužíva v doslovnom zmysle, ale ako odkaz na spôsob získavania drahých kovov. Bitcoinoví ťažiari riešia zložité matematické úlohy a potvrdzujú oprávnenosť transakcie. Potom pridajú tieto transakcie do bloku a vytvoria reťazce týchto blokov transakcií, čím sa vytvára blockchain. 

Bitcoin halving

Bitcoin ako open source projekt obsahuje kód, ktorý umožňuje, aby sa udial takzvaný “bitcoin halving event”. Tento riadok kódu znamená, že po každých 210 000 vyťažených blokoch, teda približne každé štyri roky, sa odmena za spracovanie transakcií, ktorú dostávajú ťažiari bitcoinu, znižuje na polovicu. Táto udalosť sa označuje ako halving (z angl. zníženie na polovicu), pretože znižuje na polovicu rýchlosť, akou sa do obehu uvoľňujú nové bitcoiny. Bitcoin si tak vynucuje syntetickú infláciu cien, kým sa neuvoľnia všetky bitcoiny. 

V kóde je taktiež možné nájsť informáciu, že v histórii bitcoinu nastane maximálne 64 halvingov. To znamená, že vznikne maximálne 21 miliónov bitconov. Čiže po 64 halvingoch nebudú existovať už žiadne ďalšie bitcoiny, ktoré sa budú dať vyťažiť. Táto udalosť má nastať v roku 2140. 

Aké zmeny nastávajú pri bitcoin halvingu? 

Keďže je bitcoin halving významnou udalosťou, má značný vplyv na rôzne strany zapojené do bitcoinovej siete. 

V dôsledku zníženia ponuky a nárastu dopytu sa ceny kryptomien spravidla zvyšujú, čo je to dobrá správa pre investorov. Tým pádom sa obchodná aktivita na blockchaine bitcoinu zvyšuje. 

Čo sa však týka ťažiarov, menší počet odmien môže jednotlivým ťažiarom alebo malým ťažobným organizáciám sťažiť prežitie v ekosystéme bitcoinu, pretože je pre nich ťažké konkurovať veľkým ťažobným organizáciám. Podľa výskumov je ťažobná kapacita bitcoinu proticyklická k jeho cene. Keď cena kryptomeny rastie, počet ťažiarov v jej ekosystéme klesá, a naopak. Udalosť bitcoin halvingu je charakterizovaná zvýšením ceny, no na druhej strane môže zvýšiť aj pravdepodobnosť útoku na sieť bitcoinu, keďže sa mnoho ťažiarov presúva z jeho siete, čím sa znižuje jeho bezpečnosť. 

Čo sa stane, keď sa vyťažia všetky bitcoiny? 

Ku koncu augusta 2022 bolo v obehu približne 19,1 milióna bitcoinov, takže na uvoľnenie prostredníctvom odmien za ťažbu zostáva už len približne 1,9 milióna bitcoinov. Z tohto počtu sa podľa štúdie spoločnosti Chainalysis nenávratne stratilo už viac ako 3,7 milióna všetkých bitcoinov. Čo môžeme teda očakávať v roku 2140? Budú mať ťažiari naďalej motiváciu overovať transakcie bez toho, aby vyťažili nejaký bitcoin? 

Tvorca bitcoinu Satoshi Nakamoto predpokladal, že v tom období, ale už aj dávno pred ním, budú motiváciou ťažiarov nielen novovyťažené bitcoiny, ale aj príjmy z poplatkov, ktoré si budú účtovať za overovanie transakcií. Túto „motiváciu” naznačil už rok 2017 a s ním súvisiaci obrovský rast ceny bitcoinu. Sieť bola preťažená natoľko, že transakcie čakali v rade aj niekoľko hodín, pretože ich ťažiari nestíhali overovať. Tým pádom poplatky za transakcie stúpali, pretože ťažiari uprednostňovali tie, ktoré mali vyššie nastavené  fees”. V tom čase dosahovali priemerné poplatky za jednu transakciu až 54 dolárov. 

Takže áno, keď sa vyťažia všetky bitcoiny, predpokladá sa, že bitcoinová sieť bude naďalej fungovať tak ako predtým. 

Kedy nastane ďalší bitcoin halving? 

K poslednému bitcoin halvingu došlo 11. mája 2020. Ďalšie zníženie na polovicu nastane k dnešnému dňu v roku 2024. Zo predchádzajúcej odmeny 6,25 BTC za jeden vyťažený blok (v priemere raz za 10 minút) klesne odmena pre úspešného minera, ktorému sa podarilo vyriešiť komplikovanú matematickú úlohu, na 3,125 BTC. Táto výška odmeny bude platná nasledujúce štyri roky, až kým sa odmena opäť nezníži na polovicu. Postupom času sa vplyv každého polovičného zníženia bude zmenšovať, pretože odmena za blok sa bude blížiť k nule.