Na konferencii pre odborníkov, fanúšikov kryptomien aj pre širokú verejnosť, ktorá sa zaujíma o kryptoaktíva, preds...
Čtěte víceSvet dodnes nepozná pravú identitu tvorcu bitcoinu. Kto v skutočnosti stojí za revolučnou technológiou blockchain?...
Čtěte víceNezameniteľné tokeny, alebo NFT, zažívajú v roku 2021 absolútny boom. Viete, čo to NFT vlastne sú a prečo majú niek...
Čtěte víceAko sa o ňom dočítate na oficiálnej stránke, Cardano je blockchainovou platformou pre ľudí, ktorí iniciujú zmeny, inovácie a sú vizionári. Cardano používa nástroje a technológie, ktoré majú potenciál vytvoriť príležitosti pre globálny svet a priniesť pozitívne zmeny. Blockchain je jednoducho spôsob zaznamenávania informácií, ktorý sťažuje alebo znemožňuje zmenu, hacknutie alebo podvádzanie systému. Je to kniha transakcií, ktoré sú duplikované a distribuované po celej sieti počítačových systémov v sieti blockchain.
Cardano pracuje na koncepte Proof of Stake (PoS). Tento koncept znamená, že človek môže ťažiť alebo overovať bloky transakcií podľa toho, koľko mincí drží, takže čím viac mincí človek drží, tým väčšiu ťažobnú silu má. To sa úplne líši od bitcoinového konceptu of Proof of Work (PoW), ktorý vyžaduje obrovské množstvo energie, pričom na zaplatenie účtu musia napokon ťažiari predať svoje mince.
ADA bola spustená v roku 2017 a často sa o nej hovorí ako o kryptomene tretej generácie, pretože nadväzuje na to, čo vytvorili Bitcoin a Ethereum, pričom sa snaží byť udržateľnejšia, škálovateľnejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu. Pri porovnávaní ADA a bitcoinu existuje niekoľko veľkých rozdielov:
Vďaka systému proof-of-stake, je platforma Cardano oveľa energeticky efektívnejšia. Príklad: ročná spotreba energie Cardano sa odhaduje na šesť gigawatthodín, zatiaľ čo bitcoiny sú päťdesiat terawatthodín. To je obrovský rozdiel, pretože jeden terawatt je tisíc gigawattov.
Dokáže zvládnuť oveľa viac transakcií. Škálovateľnosť bola problémom pre najväčšie kryptomeny. Bitcoin dokáže spracovať okolo piatich transakcií za sekundu, Ethereum dokáže spracovať pätnásť, Visa tisíc sedemsto a Cardano zhruba 257 za sekundu. Cardano však plánuje do svojej siete pridať vrstvu Hydra, ktorá jej umožní spracovať až milión transakcií za sekundu.
Cardano má širokú škálu potenciálneho využitia v budúcich projektoch, napríklad v zdravotníctve, kde môže autentifikovať farmaceutické výrobky, v záujme predchádzania nákupu falošných liekov. Vo financiách možno Cardano použiť na zaznamenávanie informácií o používateľoch na preukázanie ich dôveryhodnosti.
Jedným z najočakávanejších projektov na Cardano Blockchain sú inteligentné zmluvy. Inteligentné zmluvy sú počítačové kódy, ktoré budú vykonávať funkcie po splnení preddefinovaných podmienok. 12. september 2021 je dňom spustenia inteligentných zmlúv spoločnosti Cardano. Funkcia inteligentných zmlúv je veľkým krokom, ktorý umožní spoločnosti Cardano konkurovať iným blockchainom a dramaticky rozšíriť potenciálne riešenia, ktoré ponúka svojim partnerom. Tu je niekoľko vecí, ktoré inteligentné zmluvy umožňujú:
Decentralizované financie (DeFi) aplikácie, ktoré v zásade fungujú bez sprostredkovateľov, napríklad bánk, čo znamená, že môžu napríklad ponúkať pôžičky, ktoré nevyžadujú sprostredkovateľa.
Nezameniteľné tokeny (NFT). V princípe ide o jedinečný digitálny majetok, ako sú zberateľské predmety, napríklad športové karty alebo umenie, so vstavanými podpismi obsahujúcimi informácie o vlastníctve.
Herné aplikácie, kde môžu hráči vlastniť aktíva v hre prostredníctvom NFT.
Od svojho spustenia vzrástla hodnota kryptomeny ADA o tisíce percent. So spustením inteligentných zmlúv a obmedzeným počtom mincí sa všeobecne očakáva, že jej hodnota bude naďalej rásť.
Nasledujúca tabuľka zobrazuje zmenu ceny ADA od začiatku až dodnes. Obchodná cena, s ktorou sa v Septembri roku 2017 začala ADA obchodovať bol 1 cent. V čase písania tohto článku, má ADA hodnotu 2,51 USD.
Cardano patrí medzi projekty s najväčším vývojarskym tímom, ktorý vie čo robí, čoho dôkazom sú aj jednotlivé funkcie a vymoženosti jeho blockchainu. Aj preto sa za taký krátky čas dostali medzi 10 najvýznamnejších kryptomien podľa trhovej kapitalizácie. Náš Wexo Token sme sa rozhodli vybudovať práve na tomto blockchaine.